AMADEUSZ

PETER SHAFFER

TEATR DRAMATYCZNY – SCENA IM. G. HOLOUBKA 

Trwa wiek światła i rozumu, czyli oświecenie. Antonio Salieri  jest u szczytu kariery jako kompozytor na dworze Habsburgów. „Największy muzyk w mieście muzyków”  – mówi o sobie. Umie korzystać z przywilejów sławy i ma idealne warunki do tworzenia. Wtedy do Wiednia przyjeżdża dwudziestosześcioletni Wolfgang Amadeusz Mozart. Genialne dziecko, którego twórczość zna cała Europa, pisze symfonie od piątego roku życia, koncerty od czwartego, w wieku czternastu lat tworzy operę. Frywolny, sprośny i niepoprawny geniusz poznaje ambitnego i wpływowego Salieriego.
 
Moment staje się przełomowy dla obu z nich. Mozart, wiecznie poszukujący płatnego zajęcia, na dworze cesarza tworzy swoje najwspanialsze dzieła:  „Wesele Figara”, „Don Giovanniego”, „Czarodziejski flet” czy wreszcie „Requiem”. Salieri nie może pojąć dlaczego ten bezpruderyjny błazen otrzymał od Boga tak wyjątkowy dar, który czyni go nieśmiertelnym, a Salierego ledwie poprawnym. Od tej pory zrobi wszystko, by doprowadzić do jego upadku.  
 
Spektakl to hołd oddany muzyce, twórczości, bezkompromisowemu dążeniu do osiągnięcia absolutnego piękna. Pełne pasji przedstawienie realizowane z orkiestrą, śpiewakami i najlepszymi aktorami dramatycznymi stworzy wyjątkowe widowisko.

PREMIERA 8 lipca 2022, Scena im. G. Holoubka (źródło: teatrdramatyczny.pl)

Recenzje:

https://teatralny.pl/recenzje/adieu,3590.html

https://e-teatr.pl/amadeusz-28785

https://e-teatr.pl/amadeusz-czyli-studium-zawisci-28086

https://e-teatr.pl/mozart-jako-cezura-dramatycznego-28496

https://e-teatr.pl/amadeusz-czyli-wyzwanie-rzucone-miernotom-28218

English EN Polish PL