APOLL0 Z BELLAC

Premiera 24.10.22 – Spektakl Teatru Telewizji

Jednoaktowa sztuka komediowa Jeana Giraudoux opowiadająca historię poszukującej pracy Agnieszki, która przychodzi do Urzędu Wynalazków gdzie spotyka tajemniczego nieznajomego. Po krótkiej rozmowie Pan de Bellac zdradza nieśmiałej dziewczynie tajemnicę uwodzenia mężczyzn. Agnieszka dość szybko pojmuje, że zdanie „Pan jest piękny“ jest kluczem, który otwiera wszystkie drzwi do męskich serc.
W Polsce po raz pierwszy sztukę francuskiego autora wyreżyserował Adam Hanuszkiewicz w Teatrze Telewizji w 1958 roku, jednak z powodu niedoskonałości technicznych nie zachowała się kopia tamtego przedstawienia. W lipcu 1961 roku spektakl powtórzono w niezmienionej obsadzie i zarejestrowano na nowo. Owa realizacja jest pierwszym przedstawieniem Teatru Telewizji zachowanym na taśmie.
Najnowsza inscenizacaja sztuki w reżyserii Anny Wieczur w formie „spektaklu na żywo” inauguruje obchody siedemdziesięciolecia Teatru Telewizji. Dramat Jean Girdoux napisany w 1942 roku, opowiada o potrzebie piękna i miłości, które wciąż są tematami aktualnymi i uniwersalnymi. (źródło: filmpolski.pl za TVP)

fot. teatrtvtvp.pl
fot. teatrtvtvp.pl
fot. teatrtvtvp.pl

Recenzje:

https://e-teatr.pl/apollo-z-bellac-poezja-o-pochlebstwie31241

https://e-teatr.pl/w-sumie-udany-remake-apolla-z-bellac-30848

https://www.rp.pl/teatr/art37303071-trudna-pogon-za-ponadczasowym-pieknem

English EN Polish PL